Panda 4.0 od Google - 21 rad pro váš obsah
29.05.2014
Asi jste již slyšeli o tom, že Google 20. května oznámil update vyhledávacího algoritmu pod názvem Panda 4.0. Na svém blogu ale také zveřejnil pokyny k budování stránek vyhovujících tomuto updatu.
Panda 4.0
Jde o pokračování série updatů od Googlu, kterými tento vyhledávač bojuje proti nekvalitnímu a nepůvodnímu obsahu. Panda filtruje webové stránky a podle určitých signálů kvality jim pak zvýší nebo sníží page rank a tím ovlivní jejich pozici v SERPu.
Matt Cutts ve videu hovoří o otázkách, které si programátoři google algoritmu pokládají při jeho tvorbě. Přečtení těchto otázek vám pomůže porozumět tomu, jak tvůrci těchto updatů přemýšlejí a díky tomu budete schopni lépe optimalizovat vaše stránky.
Tyto otázky jsme pro vás přeložili a v případě, že byste kterékoli otázce nerozuměli, zeptejte se nás v komentářích pod článkem a my se ji pokusíme vysvětlit lépe.
Důvěryhodnost
První otázky se týkají důvěryhodnosti vašich stránek. Pokud by měli být stránky z jakéhokoli důvodu nedůvěrhodné, může to znamenat propad ve výsledcích vyhledávání.
Věřili byste informacím na vašich stránkách?
Nevadilo by vám poskytnout této stránce informace o Vaší platební kartě?
Jsou vaše stránky uznávanou autoritou v oboru?
Věřili byste informacím, které stránka poskytuje na relevantní dotazy?
Považovali byste tuto stránku jako důvěryhodný zdroj pokud by vám někdo řekl její jméno?
Odbornost
Pište o tom, v čem se vyznáte. Kdo chce cílit na všechny, cílí na nikoho. Pokud se budete snažit psát o tématech, ve kterých nejste odborníci, poznají to jak návštěvníci vašich stránek, tak Google.
Je článek/stránka napsaný expertem v oboru či zapáleným nadšencem, který se vyzná v daném tématu, nebo je spíš povrchní povahy?
Popisuje článek/stránka obě strany mince?
Poskytuje tato stránka plný a srozumitelný popis daného tématu?
Nabízí tento článek hlubší analýzy nebo zajímavé informace, které nejsou na první pohled zřejmé?
Očekávali byste, že tuto stránku uvidíte v tištěné podobě v nějakém magazínu, encyklopedii nebo knize?
Je článek krátký bez podstatných informací nebo postrádá jiná užitečná specifika?
Originalita
Nesnažte se kopírovat obsah, který už jednou někdo napsal. Ani skládáním dílků z různých stránek Google neobejdete. Tvořte obsah, který je unikátní a hodnotný pro uživatele.
Existují k vaší stránce duplikované články nebo články na stejné či podobné téma s jen minimálně rozdílnými klíčovými slovy?
Poskytuje stránka nějaké originální a unikátní informace, jako jsou průzkumy, analýzy nebo různé reporty či jiný unikátní jinde neprezentovaný obsah?
Poskytuje článek/stránka skutečnou hodnotu, když ji srovnáte s ostatními výsledky vyhledávání?
Je to typ stránky, který byste sdíleli s přáteli nebo někomu doporučili?
Kvalita
V neposlední řadě jde o kvalitu článků. Nikdy článek nepublikujte hned poté, co jste ho napsali. Dejte ho někomu přečíst a pokud to není vyloženě aktualita, která nepočká, odložte jeho publikaci na druhý den, kdy si ho po sobě znovu přečtěte.
Obsahuje stránka gramatické, stylistické nebo jiné faktické chyby?
Vychází test článků/stránek ze zájmů čtenářů, nebo generujete obsah tak, abyste získali co nejvyšší page rank pro vyhledávače?
Kolik jste věnovali kontrole kvality obsahu stránek?
Byl článek/stránka dobře editován, nebo jste jej vypustili nedbale a narychlo?
Obsahuje stránka nepřiměřené množství reklam, které odvádějí pozornost od hlavního tématu?
Byly stránky spuštěny pečlivě a s velkým smyslem na detail, nebo jde o odfláknutou práci?
Nyní je čas zkontrolovat vaše stránky, jestli obstojí proti Pandě. Doporučujeme vám také podívat se na tabulku se stránkami, které si díky Pandě pohoršily nebo výrazně polepšily a jednotlivé stránky si prohlédnout. Můžete v nich najít spoustu inspirace pro své stránky.
Zajímavý článek o Pandě 4.0 napsal Pavel Ungr, který zkoumá její konkrétní dopady.